Aşk Nedir Ne Demek ?

Aşk Nedir Ne Demek ?

Bir başka varlığa karşı duyulan derin sevgiye aşk denir. Erich Fromm, sevgi kuramının kurucusudur. Kişideki yaratıcı ve aktif gücün kaynağını bir enerji olarak ve söz konusun yaratıcılıkta sevmeyi bir sanat olarak tanımlar. İnsanların sorunlarına yanıt vermeyi amaçlar. Sanat olarak görülen aşkın uygulamasında belli bir olgunluk gerekir.

Geçmişten bugüne çok sayıda bilim insanı, yazar, şair, tıp doktoru “aşk nedir” sorusunun yanıtını aramıştır. Soru ve cevabı bize göre basit. Yeryüzünde ne kadar birey varsa o kadar da aşk vardır. Aşk sizin için ne ise doğru olan da O’dur. Kimisi için aşk birbirlerini uzaktan sevmek kimisi içinse birlikte oturup bir şeyler yemektir. Türk halk ozanı Aşık Veysel de aşkı; “Seversin, kavuşamazsın aşk olur.” şeklinde tanımlamıştır. Birçok ünlü düşünür aşkın tarifini bize yapmıştır.

*|* Aristo; “Sevmek acı çekmektir, sevmemek ölmek. Sevmek zevktir, ama yalnız sevilmenin hiçbir zevki yoktur.”

*|* Descartes; “Bir şey kendimiz için iyi, yani uygun gibi sunulmuşsa ona karşı aşk duyarız.”

*|* Victor Hugo; “Aşk bir deniz, kadın onun kıyısıdır.”

*|* Moliere; “Kadınların büyük tutkusu aşkı ilham etmektir. İnsanı aşkın güzellikleri yaşatır.”

Şeklinde bize aşkı tanımlamıştır. Ama en iyi tarifin Schopenhauer’a ait olduğunu söyleyebiliriz. Schopenhauer’a göre aşk; “İnsanın kendisindeki eksiklikleri başkasında tamamlama arzusudur.” Bu nedenle gidip en olmadık kişiye gönlümüzü kaptırırız. Yani kendimize benzeyen kişinin aksine, kendimizin zıttı kişilere aşık oluruz. Çünkü birbirimizdeki eksikleri aşık olduğumuz kişi ile tamamlamak isteriz.

Sonuç olarak aşk; sen nasıl yaşıyorsan, yaşamak istiyorsan O’dur.

Aşk nedir ne demek bununla ilgili şarkılar bile yapıldı, Serkan Kaya – Aşk Ne Demek Bilen Var Mı ?

Aşk Nedir Ne Demek ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık