AİDS Nedir – Belirtileri ve Tedavisi

AİDS Nedir

Cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaşan, HIV ismindeki mikrobun neden olduğu bir hastalıktır. HIV ismindeki virüs vücuda girerse, vücut hastalığa karşı direnç göstermeyi sağlayan bağışıklık sistemini ortadan kaldırır. Bu nedenle başka hastalıklara da yakalanma ihtimali artar.

HIV virüsü vücuda girdikten hemen sonra AİDS hastalığı görülmez. Kan tetkikleri sonucunda virüsün olup olmadığı anlaşılabilir. Yaklaşık 10 – 12 yol sonra aids belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

AİDS Belirtileri

Herhangi bir tetkik yapılmamışsa AİDS’in bulaşıp bulaşmadığını tespit etmek imkânsızdır. Şüpheli temastan sonra HIV virüsüne karşı bağışıklık cisimciklerin oluşur. Anti HIV testi ile şüpheli temastan 60 – 90 gün sonra tanı koyulabilir.

Vücudun savunma mekanizması zayıflayacağı için, diğer hastalıklara yakalanma ihtimali fazlasıyla artar. Vücudun bazı yerlerinde yaraların ve uçukların çıkması, kilo kaybı, iştahsızlık, geceleri terleme, ateş yükselmesi, öksürük ve ishal gibi rahatsızlıklardan bazıları ortaya çıkabilir. Unutulmamalı ki aids belirtileri, virüs bulaştıktan yaklaşık 8- 10 yıl süresince bağışıklık sistemi yıpranır ve ortadan kalkar. Bunu anlayabilmenin tek yolu çeşitli tetkikler yaptırmaktan geçer.

AİDS Nasıl Bulaşır

  • *|* Cinsel ilişki ile bulaşabilir. Bu nedenle korunmaya önem vermek gerekir.
  • *|* Kan nakil yoluyla da bulaşabilir. Bir kişinin kanı kullanılmadan önce mutlaka AİDS testi yapılmalıdır.
  • *|* Aynı yemek aletlerini kullanmak ya da aynı tabaktan yemek yemekle, yanaktan öpüşme ile, sarılmayla, öksürükle, böceğin sokmasıyla bulaşmaz.

AİDS Nedir – Belirtileri ve Tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık