30 Ağustos Zafer Bayramı Önemi Nedir – Tatil Mi

Türk Milleti açısından, 30 Ağustos Zafer Bayramının önemi büyüktür. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramı olan Zafer Bayramı, her sene 30 Ağustos günü bütün ülkede kutlanır. 30 Ağustos Zafer Bayramı, 26 Ağustos 1922 yılında başlayıp 30 Ağustos 1922 tarihine kadar Dumlupınar’da devam eden ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde zaferle sonuçlanan Büyük Taaruz’u (Başkomutanlık Meydan Muharebesi) anmak için kutlanmaktadır. İşgal devletleri ülke topraklarını daha geç terk etse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarımızın alındığı günü temsil etmektedir.

Zafer Bayramı, ilk kez 30 Ağustos 1923 tarihinde İzmir, Ankara, Kahramanmaraş, Denizli ve Afyonkarahisar gibi şehirlerde kutlanmıştır. 30 Ağustos’un Zafer Bayramı olarak ilan edilmesi ise Mayıs 1935’de olmuştur.

ZAFER BAYRAMI NEDEN KUTLANIR

30 Ağustos Zafer Bayramı, ülkemizde her yıl törenlerle kutlanır. Devlet büyükleri ve vatandaşlarımız Ankara’da bulunan Anıtkabir’i, diğer illerde yaşayan vatandaşlarımız da şehitlikleri ve anıtları ziyaret ederek kutlanır. Vatandaşlar bu ziyaretlerde Mustafa Kemal’e, silah arkadaşlarına ve komutada savaşan bütün askerlere şükranlarını dile getirir. Bayram gününde hemen hemen her yerde askeri geçit törenleri düzenlenir. Dış temsilciliklerimizde de kutlamalar gerçekleştirilir. Astsubay Meslek Yüksekokulları ve Harp Okulları her yıl 30 Ağustos tarihinde mezun verir. Bütün subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte gerçekleşir.

30 AĞUSTOS RESMİ TATİL Mİ?

30 Ağustos Zafer Bayramı, ülkemizde resmi tatil olarak belirlenmiştir.

Seda Sayan: 30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta huzur ve sevinçle kutlansın.

Mustafa Sandal: #30AğustosZaferBayramıKUTLUOLSUN

Muharrem İnce: #30AğustosZaferBayramıKUTLUOLSUN Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyorum.

Ertuğrul Günay: Başkomutan Gazi M.Kemal Atatürk ve arkadaşlarını, büyük Zafer’in yıldönümünde yeniden sonsuz rahmet ve şükran duygularımızla anıyoruz.

Sabahat Akkiraz: 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. Savaşın gölgesinde kutlayacağımız bu bayramda ”Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözünün anlamını tekrar düşünmeliyiz. Barış en büyük hedefimizdir. Savaşın her türlüsü sadece yıkım, ölüm ve acı getirir. Sonsuza kadar Barış Güvercinleri uçsun gökyüzünde.

Gülben Ergen: 30 Ağustos Zafer Bayramı KUTLU OLSUN. TÜRKÜZ CUMHURİYETİN GÖĞSÜMÜZ tunç siperi Türk’e durmak yaraşmaz! Türk önde Türk İLERİ

Berna Laçin: Çekin gözünüzü elinizi üzerimizden johnyler. Biz böyleyiz. Biraz itişiriz ama sonra gene sevişiriz. Bu vatan hepimizin. #30AgustosZaferBayramı

Alişan: 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun.

Cenk Eren: Keşke 30 Ağustos zafer bayramı törenlerine cumhurbaşkanımız hanedan mensuplarınıda davet etse cumhuriyetimiz ve geçmişimiz ne güzel olur.

Ceyhun Yılmaz: Mustafa Kemal ATATÜRK Ve tüm silah arkadaşlarının Ruhu şâd olsun! #30AğustosZaferBayramıKUTLUOLSUN

Şoray Uzun: #30AğustosZaferBayramıKUTLUOLSUN

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın en güzel resimleri ve kutlu olsun mesajları

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Özden Oskay Batuk dedi ki:

    Sevgili Dostlar, 30 Ağustos Türk Ulusunun en mutlu günüdür . Çünkü, Ulusumuzun bağımsızlığının, laik Cumhuriyetimizin, modern ve çağdaş Türkiye’nin temellerinin atıldığı gündür 30 Ağustos. Bu yıl da bu mutlu günü kutlıcaz büyük bir heyecanla. Türk Ulusuna bütün bu vazgeçilmez değerleri armağan eden GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve silah arkadaşlarını sonsuz minnettarlık ve şükran duygularıyla anıyor, rahmetler
    diliyoruz. Bizler, Kuşadası İlkevler Öğretmenler Sitesi olarak, büyük çoğunluğu emekli olan öğretmenlerimiz, gençlerimiz ve torunlarımızla bu olağanüstü başarıyı, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı ATATÜRK’ÜMÜZÜN BÜSTÜ önünde, yüreklerimiz O’nun sevgisiyle dopdolu olarak kutlıcaz.

Yorum Yaz

Yukarı Çık