29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Önemi – Tatil mi

Türkiye Büyük Millet Meclisi, savaş sonrasında ülkeyi yeniden inşa etmek ve sıfırdan bir başlangıç yapmak için hız kesmen çalışmalarına başlamıştır. İlk olarak 13 Ekim 1923 yılında Ankara’yı Türkiye’nin başkenti olarak ilan etmiştir. Ardından yıllar boyu Atatürk’ün kafasında tasarladığı ve Türkiye milleti için uygun olduğunu düşündüğü Cumhuriyet fikri ortaya atılmıştır. Cumhuriyet, halkın kendi kendini yönetmesinin önünü açan ve söz sahibi yapan bir yönetim biçimidir. 28 Ekim günü akşamı Çankaya’da toplanan arkadaşlarına, Atatürk müjdeli haberi veriyor ve sonraki gün cumhuriyet ilan edileceğini anlatıyordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan rejim ile ilgili önerge vekiller tarafından kabul edilip, 29 Ekim 1923 tarihinde Ankara’da Türkiye’nin artık Cumhuriyet rejimi ile yönetileceği ilan olunmuştur. Ülkenin dört bir yanına hızla yayınlan bu haber herkes tarafından sevinç ile karşılandı.Peki 29 ekim tatil mi ?.29 ekim resmi tatil olarak ilan edilmiştir

Ülkemizde halen 29 Ekim günü Cumhuriyet bayramı olarak kutlanmaktadır. 28 Ekim öğleden sonrası ile 29 Ekim’in tamamı Resmi tatil ilan edilmektedir. Her 29 Ekim’de öncesinde günlerce hatta haftalarca provası yapılan etkinlikler düzenlenir ve geçit törenleri yapılır. Ülkenin her tarafında Cumhuriyet bayramı coşku ile kutlanır. Günün anlam ve önemini belirten yazılar okunur ve tiyatrolar sergilenir. O güne özel şiirler yazılır ya da yazılmış olan şiirler okunur. Cumhuriyet bayramında genel olarak okullarda belirli gün ve haftalar kapsamında okul içi etkinlikler de düzenlenmektedir. İlköğretimden liseye kadar bütün okullarda bu tarz etkinlikler görülebilir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Şiirleri

29 EKİM
Cumhuriyet Bayramı
Geldi bize ne mutlu!
Bayraklarla donattık,
Güzel okulumuzu.

Sokaklarda, evlerde,
Al bayrak dalgalanır.
Onun o al rengini,
Bütün bir dünya tanır.

Yirmi dokuz ekimi
Karşılarız neşeyle,
Çünkü bu günde erdik
Büyük Cumhuriyete.

Yürüyün arkadaşlar,
Hep ileri koşalım.
Bugün bayramımız var.
Gelin bayramlaşalım.

Ali PÜSKÜLLÜOĞLU

2015 yılı 29 Ekim cumhuriyet bayramı için kutlama mesajları ve sözleri aşağıda görebilirsiniz.29 ekim cumhuriyet bayramı ile ilgili yazı

  • *|* Cumhuriyet; dili, bayrağı, marşı ve başkenti, temel nitelikleri ile ülkesi ve milletiyle bölünemezlik dileğiyle. “Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun”
  • *|* Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Milli Mücadele ile tarihte eşine çok az rastlanır bir başarı gerçekleştirilmiştir. Yaşanılan tüm zorluk ve sıkıntılara karşın inanç ve kararlılık örneği olarak kazanılan bu zafer, Milletimize kayıtsız şartsız egemenliği sağlayan Cumhuriyeti rejimini armağan etmiştir. Milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlu olsun.
  • *|* Ulusumuzu Çağdaş bir anlayışın ürünü olan Cumhuriyetimize kavuşturan bağımsızlık mücadelemizin de tüm dünyaya örnek olmasını temenni ederim. “Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun”
  • *|* Cumhuriyetimizin …. yılını, kıvanç ve coşkuyla kutladığımız büyük günde milletçe huzurunuzdayız Yüce Atatürk….”Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun”
  • *|* Türk milleti bugün sana olan bağlılığını, özlemini ve sevgisini yürekten ve büyük bir sesle hep birlikte dilegetiriyoy Yüce Atatürk…..”Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun”
  • *|* Cumhuriyet’in geleceğe büyük bir ümitle bakmamızı sağlayan gurur verici atılım ve başarıları, her türlü zorlu engelin aşılması konusunda bizlere güç vermesi dileğiyle. “Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun”

29 ekimle ilgili en güzel resimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık