23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Tarihler 23 Nisan 1920’yi gösterdiğinde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki farklı şehirlerden gelmiş olan kişiler ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştur. Aynı gün, Atatürk tarafından bütün dünya çocuklarına 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak armağan edilmiştir. Birinci Dünya Savaşı’ndan büyük bir egemenlik başarısı ile çıkan Türk milleti bunu meclis ile pekiştirmiş oldu. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” mottosu ile yola çıkan meclisin kurulduğu gün olan 23 Nisan Türkiye’de Çocuk Bayramı olarak geçmektedir ve dünya üzerinde hiçbir yerde çocuklar için başka bir bayram yoktur. Bu özelliği ile de çocuklara verilen değeri gözler önüne sermektedir.

23 – 24 nisan resmi tatil mi ? 23 Nisan günü bütün yurtta resmi tatil ilan edilir ve çocuklar bu günü doyasıya kutlarlar ayrıca bu yıl 23 – 24 nisan p.şembe cuma günü olduğu için tatil 4 güne birleştirildi.23 Nisan şiirleri ve 23 Nisan şarkıları bu gün boyunca dillerden düşürülmez. Her okulda etkinlikler düzenlenir, günün anlam ve önemine dair konuşmalar yapılır ve 23 Nisan yazıları okunur. Ayrıca bu bayram bütün dünya çocuklarına hediye edildiği için dünyanın her yerinden yüzlerce çocuk bu bayram için ülkemize gelir ve kendi ülkelerine ait özel gösteriler düzenler ve ülkemiz çocukları ile kaynaşırlar. Bu gün Atatürk’ten büyün dünya çocuklarına; kardeşliğin ve dostluğun, hatta en temelinde insanlığın pekiştirilmesi için mükemmel bir hediyedir. Bu bayram sayesinde çocuklar arası sevgi ve saygının en üst noktalara çıktığı su götürmez bir gerçektir.23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk  bayramı

23 Nisan 2015 Perşembe gününe gelmektedir ve o gün resmi tatil olarak bilinmektedir. 23 Nisan günü çocuklar olarak arkadaşlarınızın da bu bayramını 23 Nisana özel kutlama mesajları ile kutlayabilirsiniz.


23 Nisan Gösterisi


23 Nisan Mesajları

*|* Vatanı korumak çocukları korumakla başlar.

*|* Çocukları sağlıklı ve bilgili yetiştirilmeyen uluslar, temeli çürük binalar gibi çabuk yıkılırlar.

*|* Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir. (Atatürk)

*|* Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.

*|* Yeni Türkiye Devletinin yapısının ruhu, milli egemenliktir. Milletin kayıtsız şartsız egemenliğidir.

*|* Milli egemenlik milletin namusudur, şerefidir, haysiyetidir.

*|* Çocuk yurdun temelidir. (ATATÜRK)

*|* Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık