18 Mart 1915 Çanakkale Savaşı Şehitlerini Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi Tarihçesi

1914 – 1918 seneleri arasında Osmanlı Devleti, 1. Dünya Savaşı’nda İttifak Devleri arasında bulunan Bulgaristan’ın ve Almanya’nın yanında yer aldı. Fransızlar ve İngilizler ise İtilaf Devletleri ismi altında toplandılar. İtilaf Devletleri, Rus Çarı II. Nicola’nın Bolşevikler karşısında zor dürüme düşmesi üzerine, Rusya’ya yardımcı olmak amacıyla Çanakkale Boğazı’na geçtiler. Fakat “Çanakkale Geçilmez!” diyen Türk askeri vardı karşılarında. 18 Mart 1915 tarihinde Nusret Mayın Gemisi, düşman gemilerini adeta topa tuttu ve Çanakkale’nin azgın sularına gömdü.

Düşman güçleri bu saldırı sonrasında Gelibolu Yarımadası’na asker çıkarmaya başladılar. İngilizler savaşçı Anzakları da getirdiler, ancak Mehmetçik karşısında tutunamadılar. Mustafa Kemal Atatürk; “Ben size taaruzu değil, ölmeyi emrediyorum!” diyerek bu savaşın mutlaka kazanılması gerektiğini vurgulamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün kumada ettiği ordular; Yeni Zelanda, Avusturalya gibi ülkelerden getirilen askerleri Conkbayırı, Anafartalar, Arıburnu gibi cepheler de yenerek 18 Mart Çanakkale Zaferi’ne imza attılar. Bu savaşlar dünyanın en kanlı ve en zorlu mücadelesi olarak bilinmekte olup 253 bin askerimizin şehit düştüğü belirtilmektedir.

Bu ülke toprakları için canını hiçe sayan şehitlerimiz için “Çanakkale Şehitler Abidesi” dikildi ve bu şehitlerimiz “Çanakkale Geçilmez” sözünü de tarihe altın harflerle kazıdı. Vefat eden düşman askerleri için Mustafa Kemal Atatürk; “Topraklarımızda yatan bu askerler bizim misafirlerimizdir, rahat uyusunlar.” demiş ve ne kadar hoşgörülü bir lider olduğunu bütün dünyaya kanıtlamıştır. Bu eşsiz şanlı zafer sayesinde İstanbul işgalden kurtulmuştur. Yardım gitmeyince de Rusya Çarlık rejimi yıkıldı ve Mustafa Kemal; Türk adını bütün dünya kamuoyuna duyurdu.

*|* Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Zaferi, ”Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur”. sözlerinde ifadesi ettiği bu zafer, aynı zamanda Mehmetçiğin vatan ve millet sevgisinin de ölümsüzlük anıtıdır.

18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri

Çanakkale Denince

Denizlerde dalga oldu

Gül yârim eller soldu

Çanakkale denince

Gözlerim sel oldu

Denizlerde dalga olur

Dalga kıyıda bulunur

Düşmanlar belasını

Çanakkale’de bulur

Zaman çabuk geçince

Çanakkale içinde

Omuzundaki tüfekle

Asker bakar denize


ÇANAKKALE

1915’de kurtuldu Çanakkale

Atatürk gitti kurtuldu Çanakkale

Bu güzel yurdu kurtardı Çanakkale

İstiklali kazandı Çanakkale

Bir değil bin şehit var burada

Bağımsızlığı bekleyen bin şehit

Çanakkale’yi kurtardı

Yunanlılara düşman oldu

Bu güzel Çanakkale

Çanakkale korkmadı

Bayrağına sarıldı

Bu vatanı kurtardı

Teşekkürler Çanakkale


Bin Bir Çanakkale Gözyaşı

Ağlama ölürüm sana

Ağlatma ardından bizi

Boğma bin bir düşen gözyaşlarına

Toplar tüfekler yetmez bana

Getir düşmanı ezeyim ayaklarımla

Yeter ki ağlatma bizi bin bir gözyaşına

Adını kalbime yazmışım

Bekliyor seni orada usulca

Ölmeyecek orada bekleyecek ömrü boyunca

Adını yazdırmayacak düşmanlara

Yazamaz yazdırmaz, Çanakkale Geçilmez Geçilemez

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık