10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Önemi Mesajları – Tatil Mi

10 Kasım günü Türkiye Cumhuriyeti’nin ulu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümüdür. 10 Kasım 1938 yılında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda saat 9’u 5 geçe hayata gözlerini kapatan Atatürk için her sene 10 Kasım günü anma törenleri düzenlenir. 10 Kasım günü bütün ülke genelinde yas günü ilan edilmiştir ve aynı gün yine bütün ülke çapında resmi tatil olarak geçmektedir. Bu sene 10 Kasım 2014 tarihi Pazartesi gününe denk geliyor ve bu sebeple de resmi tatil ilan edilmeyecektir.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü

10 Kasım günü yurdun dört bir tarafında sabah saat 9’u 5 geçe sirenler çalmaya başlar ve Atatürk’ün ölümünün yası tutulur. Siren sesleri ile birlikte bayraklar yarıya iner ve insanlar birer dakikalık saygı duruşunda bulunurlar. Bu her sene böyle olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Her sene 10 kasım ile başlayan hafta ise Atatürk haftası olarak belirlenmiştir. Okullarda buna uygun olarak Atatürk temalı etkinlikler bu hafta boyunca düzenlenir ve Atatürk konusunda gençlere daha fazla bilgiler verilir. Atatürk şiirlerinin okunduğu ve Atatürk ile ilgili hikayelerin anlatıldığı bu etkinlikler yurdun dört bir tarafında yapılmaktadır. Ayrıca televizyon ve radyo kanalları da Atatürk’ün konuşmalarını insanlar ile paylaşırlar ve bu ses kayıtlarının hepsi Atatürk’ün kendi sesinden kayıt edilmiştir.

10 Kasım Atatürk’ü anma günü için hazırlanmış Atatürk konulu mesajları aşağıda görebilirsiniz.

10 Kasım Şiiri

Bir bulut inmiş, beyaz,
Karlı dağlar başına.
Her 10 Kasım sabahı,
Bir ateş düşer, döşüme.

Nerdesin, ey Ata’m nerede?
Sensiz millet, öksüz burada.

Sanat, ilim, fen seninle.
Sevinen, gülen seninle.
Olmak isterdik inan,
Ebediyen seninle.

Dağların, ak başı kar mıdır?
Kuşlar, Ata’mdan haber, var mıdır?

Yarım bıraktığın işler,
Bugün, sanki seni bekler.
Zengin millet hayalin,
Acep, neden emekler?

Sen gelmiyorsan, bir haber gönder.
Kim içimizdeki, Atatürk gibi önder?

Hüseyin Celep

Sensiz 10 kasım da, nasıl güleyim Ah çeker ağlarım, dertli yüreğim Albayrak yarıda, durur direğim Ulusun sensiz, gülmüyor Atam. Hazan geldi Atam, çiçekler soldu Hergün şehit geldi, millet kahroldu Şehit anaları saçların yoldu Ulusun sensiz, gülmüyor Atam. Güneşler tutuldu, ayda karardı Ağladı ulusun bahtı karardı 10 kasımda ulus sana ağladı Ulusun sensiz, gülmüyor Atam. Ordular ilk hedef, akdeniz dedin Savaşın sonunda zafere erdin Sana yas tutuyor, şimdi milletin Ulusun sensiz, gülmüyor Atam. Gündüz güneş idin, gecede aydın Bütün devrimleri ülkeye yaydın On kasım da aramızdan ayrıldın Ulusun sensiz, gülmüyor Atam.

Kaynak: http://www.dersimiz.com/siir-2488-10-Kasim.html#.VF41Vcn5w24

10 Kasım Mesajları

*|* Türkiye Cumhuriyetinin banisi, büyük devlet adamı ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurladığımız günün …… yıldönümünde onu bir kez daha özlemle, saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyoruz. Büyük liderler için kuşkusuz ki matem değil; fikirlerine sadakat gereklidir.” fikrinden hareketle 10 Kasım tarihini bir matem ve milli bir yas günü olarak kabul etmek yerine, fikirlerine yönelmek için bize verilmiş bir fırsat olarak görmekteyiz. Demokratik, laik ve çağdaş değerlerinden oluşan kişiliğindeki bütünleştirici kimliği ve bilimi kılavuz edinmiş olan anlayışı ile Atatürkçü Düşünce Sistemi, TC. Devletini milleti ile sonsuza denk bölünmez bütün olarak yaşatacak, en büyük ateşleyici güçtür. Bu düşünce ve duygularla, ilke ve devrimlerinle hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığın uygarlık yolunda kararlı ve de istikrarlı ilerleyişimizi sürdüreceğimize, manevi huzurunda söz veriyor ve sizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.
———————————————————
*|* Ne mutlu ona ki, onun genç nesillere emanet ettiği ve ‘en büyük eserim’ diye nitelendirdiği Türkiye Cumhuriyeti, günümüzde ileri bir demokrasi anlayışı ile taçlanmış olarak yine onun gösterdiği hedefler dahilinde varlığını devam ettirmektedir. Gelecek nesillerimizin de aynı şuur ve inançla ve de bilinçle bu kutsal emaneti bizden büyük bir onurla devralacaklarına, Cumhuriyetimizi çok daha müreffeh bir devlet haline getireceklerine olan inancım tam ve katidir.”
———————————————————
*|* Kahraman ulusumuzla birlikte baştan ve yepyeni bir devlet kurarak bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk; fikirleri, başarıları, eserleri ve de kılavuz edinmemiz için geride bıraktığı ilke ve devrimleriyle, birleştirici – bütünleştirici yapısı, en önemlisi bilimi kılavuz edinmiş öngörüsü ile hiç ölmeyecek bir devlet adamı olarak dünya liderleri arasındaki hak ettiği seçkin yerini almıştır.
———————————————————
*|* Anadolu topraklarından bir güneş gibi parlayan bağımsızlık ve özgürlük meşalesi hiç kuşku yoktur ki Atatürk sayesinde gerçekleşmiştir. Bu sebepledir ki Ulu Önder Atatürk, dünyada pek çok topluma istisnasız bir örnek olmuştur. Gerek yurt içinde ve gerekse de tüm dünyada adının ilk günkü gibi taze kalması ve heyecanla anılması büyük ölçüde bu yüzdendir.

10 Kasım 1938 Atatürk’ü Anma günü sözleri mesajları ve resimleri

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Önemi Mesajları – Tatil Mi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. nuray dedi ki:

  Acil nakite ihtiyacim var dönüs yaparsaniz sevinirim

 2. Muzaffer'in kaynı dedi ki:

  Makalenizde yer alan yanlış bilgileri düzelttiğiniz için teşekkür ediyorum. Sitenizde yazar olarak çalışan “Muzaffer” adlı arkadaşın işine devam etmesini diliyorum. Aksi takdirde böyle kalitesiz yazıları sitenizde görüp duracağız. Bu da pek iç açıcı değil. Selametle cnms.

 3. alp dedi ki:

  tatil değil yanlış bilgi lütfen düzeltilsin..

 4. Hasan Dinç dedi ki:

  Bu yazıyı yazan, bilgi yoksunu şahsiyet çok doğru bilgiler vermiş eline sağlık

Yorum Yaz

Yukarı Çık