1 Mayıs İşçi Bayramı Mesajları ve Tarihçesi

1 Mayıs İşçi Bayramı Tarihçesi

Tüm Dünya’da emekçiler ve işçiler tarafından kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, dayanışma, birlik ve haksızlıklara karşı mücadele etme günü olarak adlandırılmaktadır. Dünya’daki birçok ülkede 1 Mayıs İşçi Bayramı resmi tatildir. Ülkemizde ilk defa Cumhuriyet’in ilan edildiği yıl, yani 1923’te resmi olarak kutlanmıştır.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nın temelleri 1856 yılına dayanıyor. Avusturalya’nın Melbourne şehrinde inşaat işçileri, günde 8 saat çalışmak için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evine kadar yürümüştür. 1 Mayıs 1886 tarihinde ise ABD İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde iş bırakma eylemi gerçekleştirdiler. ABD’nin Chicago şehrinde gerçekleştirilen gösterilere 500.000 işçi katıldı. Kentaki’de ise 6 binden fazla beyaz ve siyah işçi kol kola yürüdü. O dönemle Kentaki’de bulunan parklar siyahilere kapalıydı. Böylelikle önyargılar yıkılmış oldu. Bu gösteriler sürekli olarak 1 Mayıs’ı izleyen günlerde ateşli bir şekilde devam etti. Sonuç olarak; 8 saatlik iş günü birçok ülke tarafından kabul edildi. 1 Mayıs İşçi Bayramı, böylelikle bayram niteliği kazanmış oldu.

1 Mayıs İşçi Bayramı Resmi Tatil Mi ?

Ülkemizde, Nisan ayının 2008’inde 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmasına izin verilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinden bu yana, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yasayla birlikte 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir,bir mayısda tüm okullar ve resmi yerler tatil edilmiştir.

1 Mayıs İşçi Bayramı Mesajları

  • *|* Emek, sermayeye öncüldür ve ondan bağımsızdır. Sermaye ancak emeğin meyvesidir ve emek olmadan sermaye olmazdı. Emek sermayeden üstündür ve daha büyük önem arz eder. (Abraham Lincoln)
  • *|* 1 Mayıs’ın ülkemizde ve dünyada anlamına uygun olarak dostluk, dayanışma ve bayram havası içerisinde kutlanmasını diliyor, sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
  • *|* 1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenli bir gelecek için mücadele günüdür.
  • *|* Birlik ve dayanışma inancıyla emek, barış ve özgürlük mücadelesinde tüm ezilenlerin 1 Mayıs işçi bayramını kutlarım.
  • *|* Tüm emekçilerin 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlu olsun.

1 Mayıs Marşı Dinle

1 Mayıs Marşı Sözleri (Edip Akbayram)

Günlerin bugün getirdiği, baskı zulüm ve kandır.
Ancak bu böyle gitmez, sömürü devam etmez,
Yepyeni bir hayat gelir, bizde ve her yerde.

1 mayıs, 1 mayıs işçinin, emekçinin bayramı
Devrimin şanlı yolunda,ilerleyen halkların bayramı.

Yepyeni bir güneş doğar, dağların doruklarından,
Mutlu bir hayat filizlenir, kavganın ufuklarından.
Yurdumun mutlu günleri, mutlak gelen gündedir.

1 mayıs, 1 mayıs işçinin,emekçinin bayramı,
Devrimin şanlı yolunda,ilerleyen halkların bayramı.

Ulusların gürleyen sesi, yeri göğü sarsıyor,
Halkların nasırlı yumruğu, balyoz gibi patlıyor.
Devrimin şanlı dalgası, dünyamızı kaplıyor.

Gün gelir, gün gelir zorbalar kalmaz gider,
Devrimin şanlı yolunda,kül gibi savrulur gider.

1 Mayıs İşçi Bayramı Mesajları ve Tarihçesi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık